Vivat Poród - Na dobry początek
Film DOULA!

Film DOULA!

...astępująco:
„Myślę, że jej siła to kombinacja duchowości, rozwiniętego zmysłu emocji i zdroworozsądkowego, praktycznego podejścia. Ważna jest jej duchowość, ale gdy trzeba zająć się konkretami, ona ma niezwykle praktyczne podejście.”
zaś jedna z doul:
„Musisz podchodzić do tego z dużą ilością pokory. Doula oznacza służącą. Jesteś tu, by służyć rodzicom i robić to z czułością i troską. Przy każdych narodzinach uczysz się, że wszystko jest tajemnicą.”
Dwa z porodów odbywają się w domu, trzeci kończy się w szpitalu, a ostatecznie cesarskim cięciem. Ze statystyk dowiadujemy się, że 70 % wszystkich porodów, przy których są doule, odbywa się w szpitalach, zaś 50 % to narodziny pierwszych dzieci.
Rzeczywiście przedstawione pary spodziewają się pierwszego, drugiego lub trzeciego dziecka, mają więc różne doświadczenia, ale też rozmaite oczekiwania względem pracy douli. Dzięki temu film ten w doskonały sposób odpowiada na pytanie: czy doula zastępuje ojca w porodzie? Przy wszystkich trzech porodach towarzyszą bowiem partnerzy mamy, każdy z nich z uznaniem wypowiada się też o obecności douli.
Co ważne, film mistrzowsko ukazuje współpracę z położnymi. Jedna z bohaterek mówi: „czułam, że tworzymy grupę wsparcia z mężem i położną.” To obalenie kolejnego mitu o konkurencyjnej wobec zawodu położnej pozycji douli. Nic bardziej mylnego.
Ale okres porodu to nie koniec wsparcia douli. Film pomaga znaleźć odpowiedzi na pytanie: po co...