Vivat Poród - Na dobry początek
Poród naturalny - Ina May Gaskin

Poród naturalny - Ina May Gaskin

...”
„Wyobraź sobie kwitnący kwiat. (…) Gdy kwiat kwitnie, wypycha dziecko. (...) Spodobał mi się ten obraz, bardzo mi pomógł. Od tamtej chwili, nawet w trakcie silnych skurczów, przywoływałam go – wielki, piękny, otwierający się kwiat i wychodzące z niego dziecko.”
„Przypływy przypominały ujeżdżanie ogromnej, oceanicznej fali. (…) Fale uderzały o granitowe wybrzeże mojego ciała. Musiałam się im poddać. Nie miałam wyboru. Byłam poza umysłem.”
Ina May Gaskin opowiada o „prawdziwych umiejętnościach kobiecego ciała, zachowaniach, które wykraczają poza powszechne, medyczne rozumienie kobiecych ciał i porodu.” Zapewnia: ”Kobiece ciała wciąż działają. Poród może być ekstatycznym, niesamowicie wzmacniającym doświadczeniem. (…) Celem tej książki jest ukierunkowanie cię na najlepsze, dostępne obecnie informacje dotyczące prawdziwych zdolności kobiety w trakcie porodu i pokazanie, jak można je połączyć z najbardziej skuteczną, współczesną technologią z zakresu położnictwa. Chciałabym cię zachęcić i poinformować.”
Zachwyt, zachwyt i jeszcze raz zachwyt zapierający dech w piersiach. Pochylam się nisko nad taką literaturą.