Vivat Poród - Na dobry początek
Mama Bamba - Robyn Sheldon

Mama Bamba - Robyn Sheldon

...nianą stronę porodu. Są nimi techniki relaksacyjne czy medytacyjne, wizualizacja, taniec, intuicyjny śpiew, rozmowy z nienarodzonym dzieckiem czy Ceremonia Narodzin. Do tego podane gotowe teksty i proponowane pomysły do wykorzystania samodzielnie lub ze wsparciem drugiej osoby.
W książce znajdujemy omówienie metod przygotowania do porodu oraz podkreślenie konieczności dokonywania pewnych wyborów już na etapie ciąży, takich jak: wyboru miejsca porodu, jego rodzaju, stopnia medykalizacji (ciekawe badania, odnośniki do medycyny opartej na dowodach!) czy osób towarzyszących. Oddzielny rozdział autorka poświęca doulom jako towarzyszkom oferującym wsparcie, pełną uwagę i kojącą obecność. Również do okresu połogu i karmienia piersią podchodzi od strony emocji, mówiąc chociażby:
„Obdarowywanie dziecka miłością podczas karmienia piersią odżywia je na poziomie emocjonalnym, tak jak mleko z piersi matki karmi je na poziomie fizycznym.”
Nie pomija też trudnego zagadnienia, jakim jest strata dziecka.
Ale nie to jest istotne, jakie tematy są poruszone, bo wymienienie tych punktów w książce poświęconej porodom raczej nikogo nie dziwi. Najcenniejsze jest to, jakim językiem te tematy są opowiedziane. „Moc i przyjemność” - oto podsumowanie.
Autorka mówi o podążaniu za procesem, poddaniu się, zanurzeniu, puszczeniu oporu. Wielokrotnie podkreśla „różnicę pomiędzy w...