Vivat Poród - Na dobry początek
Podsumowanie Kręgów Opowieści Porodowych

Podsumowanie Kręgów Opowieści Porodowych

W 38 kręgach usiadło ponad 400 kobiet, kilka uczestniczyło telefonicznie, a co najmniej trzy nie dotarły, bo... urodziły kilka godzin wcześniej!
Kręgi były tak różne, jak różne są doświadczenia porodowe każdej z nas. Były opowieści, z których biła moc, ale też takie, których autorki miały poczucie, że tę moc gdzieś zgubiły. Historie, które nie zawsze były łatwe, a wypowiedziane i wysłuchane przyniosły ukojenie. Niektóre z nas przyszły tylko posłuchać. W trakcie Kręgu dojrzały w swoich porodach coś pozytywnego lub zaczęły poszukiwania swojej siły.
Różna była też liczba uczestniczek w kręgach. W większych kręgach mogło brakować czasu. W tych mniejszych, w kameralnym gronie, w atmosferze intymności, można było porozmawiać z jeszcze większą szczerością. Dla wielu z nas było to bardzo inspirujące!
W niektórych miastach zostało zasiane ziarno kręgowej idei, które miejmy nadzieję wzrośnie w kolejnych latach. To też jest ważne – oswajać poród w lokalnych społecznościach.
Przy duchowym wsparciu naszych mam, sióstr, babć, córek i innych bliskich kobiet dzieliłyśmy się sobą. Emocje płynęły i porywały nas. My, kobiety otwierałyśmy serca na siebie, czerpałyśmy ze swoich doświadczeń: wspierałyśmy się, inspirowałyśmy, utożsamiałyśmy z innymi historiami. Wspólnie byłyśmy, przeżywałyśmy, odpuszczałyśmy i uwalniałyśmy.
Mówiłyśmy o pierwszej chwili z dzieckiem pachnącym jak strumyk, miękkim jak aksamit, błękitnym, przytomnym, ukochanym.... Mocne, pi...